Vaša dobrá cesta k cestovaniu
SVK | ENG
Naše služby - Dovolenky

Pafos leží na západnom pobreží ostrova a je jedným z najdôležitejších archeologických miest Cypru. Celé mesto je zaradené na oficiálnom zozname UNESCO najväčších kultúrnych a prírodných pokladov svetového dedičstva. Pafos je významný najmä vďaka svojej náboženskej histórii. Sv. Pavol navštívil toto mesto v v doprovode Sv. Barnabáša, bol zajatý Rimanmi a zbičovaný ešte predtým ako rímsky guvernér Pafosu Sergius Paulus konvertoval ku kresťanstvu.Program:
1. deň
Príchod

Prílet na Larnacské letisko. Transfer do hotela v Pafose, ktorý je situovaný na pláži blízko pafoských banánových plantáži.

Pri príchode do hotela privítací drink.

Večera v hoteli.
2. deň
Prehliadka mesta Pafos

Po raňajkách krátka prehliadka mesta, pokračovanie do dedinky Mesogi, kde sa nachádza Agios Neofytos Kláštor. Tento kláštor bol založený okolo roku 1200 cyperským pustovníkom a spisovateľom Neofytosom. “Engleistra”. Jaskyňa, ktorú pustovník vytesal do skaly, je pokrytá umeleckými byzantskými nástennými maľbami, ktoré sú datované do 12. až 15. storočia. Po návšteve kláštora nasleduje Kato Pafos, kde navštívime Chrysopolitissa Kostol, postavený v 13.storočí na ruinach rozsiahlej ranokresťanskej baziliky. Ďalej navštívime archeologický park, kde sa nachádza Dionýzov Dom, Avionov Dom a Thyseov Dom. Podlahy v tvare mozaík týchto šľachtických víl, datované od 3. do 5. storočia n.l. patria medzi najväčšie umelecké skvosty východného Stredomoria. Po krátkom oddychu v rybárskom prístave budeme pokračovať v dedinke Yeroskipos. Na tomto mieste sa nachádza byzantský kostol Ayia Paraskevi pochádzajúci z 9. storočia. Je to bazilika s prekrásnyminástennými maľbami z 9. až 15. storočia. Po prehliadke miestneho námestia, kde účastníci môžu navštíviť miesta, kde je vyrábaná tradičná sladkosť “Lokoumia”, si môžeme dopriať chutnú kávu v jednej z cyperských kaviarní. Po ochutnávkach Lokoumia sa vrátime do hotela na večeru.
3. deň
Voľný program, ochutnávka vín v hoteli

Voľný deň môžete stráviť pri hotelovom bazéne alebo na pláži.

Večer pred podávaním večere je pre Vás pripravená ochutnávka vín, ktorú organizuje hotel. Pafos je jedna z najvýznamnejších vinárskych oblastí ostrova.
4. deň
Byzantské kostoly (pamiatky UNESCO) v Troodos Mountains

Rozsiahla oblasť Troodos mountains s jej idylickými lesnými cestičkami zdobí západné pobrežie ostrova Cyprus. Obľúbené miesta ako duchovné byzantské kostoly postavené na vrcholkoch hôr alebo v ich údoliách tak ako aj malebné podhorské dedinky sú veľkou okrasou tohto turistického regiónu. Táto oblasť je známa od dávnych čias byzantských dôb, kedy sa stala prominentným centrom byzantského umenia, kedy aj kostoly a kláštory boli postavené vysoko v horách ďaleko od pobrežia.

Z hotela odídeme hneď po raňajkách. Táto prehliadka v sebe zahŕňa cyperské lesy, tradičné dedinky a Galatský vidiek, asi 75 minút od hotela. V Galate navštívime Byzantský kostol Panayia tis Podithou, ktorý sa stal neskôr i kláštorom. Bol postavený v roku 1502. Maľby tohto kostola sú v Italo byzantskom štýle, ktorý sa objavil na ostrove okolo konca 15. storočia. Neďaleko tohoto kostola sa nachádza i Kostol Archanjela Michaela zo 16. storočia. Po prehliadke oboch kostolov budeme pokračovať v dedinke Kakopetria, ktorá je obľúbeným horským regiónom s prekrásnym centrálym námestím a tradičnými domčekmi. Po prechádzke v dedine budeme pokračovať v našom výlete cez les do kostola Agios Nicolaos tis Stegis (St. Nicolas of the Roof). V tomto kostole sa nachádzajú nástenné maľby datované od 11. až po 17. storočie a je považovaný za jeden z najzaujímavejších byzantských kostolov tohoto ostrova. Následne si obzrieme via Olympus. Po krátkom oddychu na námestí budeme pokračovať v dedinke Agros, v údolí Pitsilia. Táto dedina je známa najmä svojimi tradičnými produktmi ako aromatická ružová voda a sladké "glyko" (ovocie v tradičnom sladkom náleve). Taktiež navštívime aj miesto, kde sú tieto produkty vyrábané. Účastníci nášho výletu budú mať možnosť ochutnať brandy z ruží a aj rôzne druhy glyka. V ďalšej dedine Kafenion sa môžu účastníci pohostiť tradičnou cyperskou kávou. Popoludní návrat do hotela. Večera.
5. deň
Exkurzia do Curium - Kolossi - prastarého mesta vinárskej oblasti Limassol

Hneď po raňajkách opustíme hotel. Po 30 minútovej ceste sa dostaneme do “Petra tou Romiou”, miesta, kde sa údajne narodila grécka bohyňa Afrodita. Po krátkej prestávke budeme pokračovať v ceste do antického mesta Curium (20 minút cesty). Curium bolo veľmi významné starobylé kráľovstvo založené Grékmi v 14tom storočí p.n.l. Navštívime i Grécko-Rímske divadlo a domov Eustolia. Eustoliov dom, pôvodne súkromná rímska vila, ktorá sa stala verejným rekreačným strediskom v dávnych kresťanských dobách, je významnou pamiatkou. Pozostáva z komplexu kúpeľov a množstva izieb s krásnymi mozaikovými podlahami z piateho storočia n.l. Na záver navštívime Curium Katedrálu, Kresťanskú baziliku pochádzajúcu z 5.st. n.l. Severné krídlo baziliky je spojené s krsteľnicou. Po tejto návšteve budeme pokračovať v ceste do vinárskej oblasti Limassol.

Po krátkej 30 minútovej ceste do jednej z najkrajších a najklasickejších dediniek ostrova - Omodos, budeme mať voľný čas, aby sme sa spoločne naobedovali a potom navštívime i kláštor Holy Cross ležiaci na dedinskom námestí. Užijeme si ochutnávku vín v tradičnej miestnej vinotéke. Návrat do hotela.
6. deň
Voľný program, večer cyperského folklóru

Užite si pláž a more, alebo si zaplávajte v hotelovom bazéne.

Večer v znamení cyperského folklóru a večera formou bufetov. Všetko organizované hotelom.
7. deň
Exkurzia do Afroditiných Kúpeľov, turistika v Akamas Peninsula

Severozápadná časť ostrova, známa pod názvom Akamas, je neobývaným ostrovným regiónom s prekrásnou a divokou prírodou a plážami, ktoré vytvárajú národný park.

Hotel opustíme hneď po raňajkách a vydáme sa smerom na Severozápad cez dedinky Pegeia a Kathikas. Po asi 45-minútach sa dostaneme do Afroditiných Kúpeľov, čo je miesto v Akamas medzi mestečkami Polis a Cape Arnaouti. Toto miesto zdedilo pomenovanie podľa malej jaskynky, ktorá je tienená starým figovníkom a okolitými vodami. Legenda hovorí, že toto miesto používala bohyňa Afrodita na kúpanie. Po návšteve týchto kúpeľov si užijeme turistiku po stopách bohyne Afrodity a Adonisa. Táto túra bude trvať asi 4 ½ hodiny, popritom sa môžeme pokochať pohľadmi na tento malebný kraj. Voľný čas na obed, potom návrat do hotela. Večera v hoteli.

8. deň
Odlet

Raňajky, transfer na letisko.


Kontaktujte Comfort Travel s Vašimi požiadavkami a plánmi na cestovanie.